Prašymas išeiti iš darbo: šablonai ir pavyzdžiai
Sprendimas palikti darbą gali būti sudėtingas, bet prasymas iseiti iš darbo yra svarbus žingsnis šiame procese. Šis dokumentas ne tik oficialiai praneša apie jūsų ketinimus darbdaviui, bet ir turi įtakos jūsų profesinei reputacijai bei santykiams su įmone ateityje. Tinkamas prašymo parengimas gali padėti užtikrinti sklandų perėjimą ir išsaugoti gerus santykius su buvusiu darbdaviu.
Šiame straipsnyje aptarsime, kaip parašyti efektyvų prašymą atleisti iš darbo savo noru. Jūs sužinosite apie prašymo struktūrą, pateikimo būdus ir terminus. Taip pat nagrinėsime teisinius aspektus, susijusius su darbo sutarties nutraukimu, ir jūsų, kaip darbuotojo, teises šiame procese. Nesvarbu, ar turite terminuotą ar neterminuotą darbo sutartį, šie patarimai padės jums profesionaliai ir taktiškai pranešti apie savo sprendimą palikti darbą.
Prašymo išeiti iš darbo struktūra
Kai nusprendžiate palikti savo dabartinę darbo vietą, svarbu tinkamai parengti prašymą atleisti iš darbo pagal 55 str pavyzdys. Šis dokumentas yra oficialus jūsų ketinimų pranešimas darbdaviui ir turi atitikti tam tikrus reikalavimus. Aptarkime pagrindinius prašymo elementus ir kaip jį tinkamai suformuluoti.
Būtini prašymo elementai
Prašymas atleisti iš darbo turi būti rašytinis dokumentas . Tai reiškia, kad jūs turite jį pateikti popieriuje arba elektronine forma, priklausomai nuo jūsų darbovietės praktikos. Štai pagrindiniai elementai, kuriuos būtina įtraukti į prašymą:
- Jūsų vardas, pavardė ir pareigos
- Darbdavio atstovas ir įmonės buveinės adresas
- Data
- Aiškus pareiškimas apie jūsų ketinimą nutraukti darbo sutartį
- Pageidaujama paskutinė darbo diena
- Trumpas paaiškinimas apie išėjimo iš darbo priežastį (neprivaloma, bet dažnai rekomenduojama)
- Padėka už suteiktą darbo galimybę
- Jūsų parašas
Svarbu atminti, kad prašymą turite pateikti ne vėliau kaip prieš dvidešimt kalendorinių dienų iki pageidaujamos paskutinės darbo dienos . Tačiau jei darbdavys sutinka, šis įspėjimo terminas gali būti trumpesnis.
Prašymo pavyzdys – prasymas iseiti is darbo
Štai pavyzdys, kaip galėtų atrodyti jūsų prašymas atleisti iš darbo pagal 56 str pavyzdys:
[Jūsų vardas ir pavardė]
[Jūsų adresas]
[Jūsų telefono numeris]
[Jūsų el. pašto adresas]
[Data]
[Darbdavio pavadinimas]
[Darbdavio adresas]
Gerb. [Vadovo vardas],
Šiuo raštu pranešu apie savo ketinimą nutraukti darbo sutartį ir prašau atleisti iš darbo iš [jūsų pareigų pavadinimas] pareigų nuo [pageidaujama paskutinė darbo diena].
Dėkoju už suteiktą galimybę dirbti [įmonės pavadinimas]. Vertinu įgytą patirtį ir žinias, kurias gavau dirbdamas(-a) šioje įmonėje.
Esu pasiruošęs(-usi) padėti sklandžiai perduoti savo darbo pareigas ir užtikrinti, kad visi einamieji projektai būtų tinkamai užbaigti iki mano išėjimo iš darbo dienos.
Pagarbiai,
[Jūsų parašas]
[Jūsų vardas ir pavardė]
Šį pavyzdį galite pritaikyti savo situacijai, įterpdami reikiamą informaciją ir, jei reikia, pridėdami papildomų detalių.
Atminkite, kad turite teisę atšaukti savo prašymą per tris darbo dienas nuo jo pateikimo . Po šio termino atšaukimo teisėgalima tik su darbdavio sutikimu.
Jei nėra galimybės pateikti prašymo asmeniškai, pavyzdžiui, dėl jūsų nedarbingumo ar atostogų, galite jį išsiųsti naudodamiesi informacinėmis technologijomis . Praktikoje dažniausiai naudojamas el. paštas arba registruotas paštas, siunčiamas į įmonės buveinės adresą.
Norėdami palengvinti prašymo rašymą, galite pasinaudoti paruoštu šablonu. Tokį šabloną galite rasti internete ir atsisiųsti, kad galėtumėte lengvai pritaikyti savo situacijai .
Tinkamai parengtas prašymas atleisti iš darbo padės jums profesionaliai užbaigti darbo santykius ir išsaugoti gerus ryšius su buvusiu darbdaviu. Nepamirškite, kad jūsų prašymas yra oficialus dokumentas, todėl jį rengdami būkite atidūs ir mandagūs.
Prašymo pateikimo būdai ir terminai
Kai nusprendžiate nutraukti darbo sutartį, svarbu žinoti, kaip tinkamai pateikti prašymą išeiti iš darbo ir kokie terminai galioja šiam procesui. Šioje dalyje aptarsime įvairius prašymo pateikimo būdus ir įspėjimo terminus, kurių turite laikytis.
Pateikimo būdai
Yra keletas būdų, kaip galite pateikti savo prašymą išeiti iš darbo. Štai pagrindinės galimybės:
- Asmeniškai: Galite įteikti prašymą tiesiogiai savo vadovui arba jo sekretorei. Šiuo atveju, būtinai pasirašykite prašymo kopiją ir pasilikite ją sau kaip patvirtinimą .
- Registruotu laišku: Galite siųsti prašymą registruotu laišku su pažyma apie pristatymą į įmonės buveinės adresą. Jūsų prašymas bus laikomas pateiktu tą dieną, kai jis bus pristatytas darbdaviui arba jo įgaliotam asmeniui .
- Elektroniniu paštu: Galite pateikti prašymą el. paštu, kuris nurodytas jūsų darbo sutartyje arba kituose darbo santykių dokumentuose. Prašymas bus laikomas pateiktu tą dieną, kai jis bus išsiųstas iš jūsų el. pašto dėžutės .
- Elektroniniu parašu: Galite pasirinkti pateikti prašymą elektroniniu parašu, kuris turi tokią pačią juridinę galią kaip ranka padėtas parašas. Prašymas bus laikomas pateiktu tą dieną, kai jis bus pasirašytas elektroniniu parašu ir išsiųstas darbdaviui .
Svarbu atminti, kad nepriklausomai nuo pasirinkto būdo, turite užtikrinti, kad prašymas būtų pristatytas ir darbdavys ar jo atstovas patvirtintų jo gavimą .
Įspėjimo terminai – prasymas iseiti is darbo
Pagal Lietuvos Respublikos darbo kodeksą, įspėjimo terminai priklauso nuo jūsų darbo sutarties tipo ir trukmės:
- Standartinis terminas: Jei norite išeiti iš darbo savo iniciatyva be svarbių priežasčių, turite įspėti savo darbdavį ne vėliau kaip prieš 20 kalendorinių dienų. Šis terminas taikomas tiek neterminuotoms, tiek terminuotoms darbo sutartims, sudarytoms ilgesniam kaip vieno mėnesio laikotarpiui .
- Trumpalaikės sutartys: Jeigu jūsų darbo sutartis yra sudaryta trumpesniam nei vieno mėnesio laikotarpiui, įspėjimo terminas yra 5 kalendorinės dienos .
- Trumpesnis terminas: Jei norite išeiti iš darbo anksčiau nei po 20 dienų, galite susitarti su darbdaviu dėl trumpesnio įspėjimo laikotarpio. Alternatyviai, galite sumokėti kompensaciją už neatliktą darbą įspėjimo laikotarpiu .
Svarbu žinoti, kad turite teisę atšaukti savo prašymą nutraukti darbo sutartį ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo jo padavimo dienos. Po šio termino prašymą galite atšaukti tik su darbdavio sutikimu .
Jūsų prašymas oficialiai užbaigia darbo sutartį pasibaigus įspėjimo terminui. Darbdavys privalo įforminti darbo sutarties pasibaigimą ne vėliau kaip paskutinę jūsų darbo dieną .
Atminkite, kad net jei jūsų vadovas nesutinka priimti jūsų prašymo arba jį ignoruoja, jūsų prašymas vis tiek yra galiojantis ir teisėtas, jei jį pateikėte raštu ir laikotės 20 dienų įspėjimo termino .
Tinkamai laikydamiesi šių pateikimo būdų ir terminų, užtikrinsite, kad jūsų išėjimas iš darbo vyks sklandžiai ir pagal įstatymus. Tai padės išlaikyti profesionalius santykius su buvusiu darbdaviu ir užtikrins, kad jūsų teisės būtų apsaugotos šio proceso metu.
Teisiniai aspektai ir darbuotojo teisės: prasymas iseiti is darbo
Kai nusprendžiate nutraukti darbo sutartį, svarbu žinoti savo teises ir pareigas. Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (toliau – DK) nustato aiškias taisykles, kurios gina tiek darbuotojo, tiek darbdavio interesus. Šioje dalyje aptarsime svarbiausius teisinius aspektus, susijusius su darbo sutarties nutraukimu darbuotojo iniciatyva.
Pirmiausia, jūs turite įstatymo garantuojamą teisę pateikti prašymą dėl darbo sutarties nutraukimo pagal DK 55 straipsnį . Tai reiškia, kad galite nutraukti darbo santykius savo iniciatyva be svarbių priežasčių. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į keletą svarbių aspektų.
Standartinis įspėjimo terminas yra 20 kalendorinių dienų. Tai reiškia, kad turite įspėti darbdavį apie savo ketinimą išeiti iš darbo ne vėliau kaip prieš 20 kalendorinių dienų . Šis terminas taikomas tiek neterminuotoms, tiek terminuotoms darbo sutartims, sudarytoms ilgesniam nei vieno mėnesio laikotarpiui.
Tačiau yra ir išimčių. Jei jūsų darbo sutartis sudaryta trumpesniam nei vieno mėnesio laikotarpiui, įspėjimo terminas yra 5 darbo dienos. Be to, tam tikromis aplinkybėmis galite nutraukti darbo sutartį, įspėję darbdavį ne vėliau kaip prieš penkias darbo dienas. Tokios aplinkybės gali būti:
- Jei jūsų prastova ne dėl jūsų kaltės tęsiasi ilgiau kaip 30 dienų iš eilės arba sudaro daugiau kaip 45 dienas per paskutinius 12 mėnesių.
- Jei jums du mėnesius iš eilės ir daugiau nemokamas visas priklausantis darbo užmokestis.
- Jei darbdavys ilgiau kaip du mėnesius iš eilės nevykdo savo įsipareigojimų, susijusių su darbuotojų sauga ir sveikata.
- Jei negalite tinkamai atlikti savo darbo funkcijos dėl ligos, negalios arba dėl to, kad slaugote ar prižiūrite šeimos narį.
- Jei dirbate pagal neterminuotą darbo sutartį, sukakote senatvės pensijos amžių ir įgijote teisę į visą senatvės pensiją dirbdamas pas tą darbdavį .
Šiais atvejais darbdavys privalo išmokėti jums dviejų jūsų vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką, o jei darbo santykiai tęsėsi trumpiau nei metus – vieno vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką .
Prašymo atšaukimas
Viena iš svarbiausių jūsų teisių yra galimybė atšaukti savo prašymą nutraukti darbo sutartį. DK 55 straipsnio 2 dalis numato, kad turite teisę atšaukti savo pareiškimą ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo jo padavimo dienos . Ši teisės norma yra imperatyvaus pobūdžio, o tai reiškia, kad darbdavys negali sutrumpinti šio termino .
Svarbu žinoti, kaip skaičiuojamas šis trijų dienų terminas. Jis pradedamas skaičiuoti nuo sekančios dienos po prašymo pateikimo. Jei paskutinė diena išpuola ne darbo dieną, terminas pratęsiamas iki artimiausios darbo dienos .
Tačiau kyla klausimas, kaip ši teisė įgyvendinama, kai jūsų prašyme nurodyta atleidimo data yra ankstesnė nei trys darbo dienos nuo prašymo pateikimo, o darbdavys sutinka netaikyti 20 dienų įspėjimo termino. Tokiu atveju, jei darbo sutartis dar nėra nutraukta, jūs vis tiek galite atšaukti savo prašymą per tris darbo dienas, prasymas iseiti is darbo.
Svarbu pažymėti, kad jokie darbdavio veiksmai negali apriboti jūsų teisės atšaukti sprendimą dėl darbo sutarties nutraukimo, jei pateikiate tokį prašymą per tris darbo dienas, kol darbo sutartis dar galioja .
Darbuotojo pareigos po prašymo pateikimo
Nors turite teisę nutraukti darbo sutartį, taip pat turite ir tam tikras pareigas po prašymo pateikimo. Štai keletas svarbių aspektų, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį:
- Privalote dirbti iki atleidimo dienos. Net jei esate pateikę prašymą išeiti iš darbo, turite tęsti savo darbą iki paskutinės darbo dienos. Jei neateisite į darbą be pateisinamos priežasties, tai gali būti traktuojama kaip pravaikšta .
- Galite pateikti prašymą atostogų ar ligos metu. Įstatymai nedraudžia pateikti prašymo išeiti iš darbo, kai esate atostogose ar sergate .
- Galite kartu pateikti prašymą išleisti kasmetinių atostogų. Tai gali būti naudinga, jei norite išnaudoti likusias atostogas prieš išeidami iš darbo .
- Jūsų pareiškimas pabaigia darbo sutartį pasibaigus įspėjimo terminui. Darbdavys privalo įforminti darbo sutarties pasibaigimą ne vėliau kaip paskutinę jūsų darbo dieną .
- Jei darbdavys sutinka, galite būti atleistas anksčiau nei po 20 kalendorinių dienų. Tačiau tai turi būti abipusis susitarimas, prasymas iseiti is darbo.
Atminkite, kad šios teisinės nuostatos yra skirtos apsaugoti tiek jūsų, tiek darbdavio interesus. Jos užtikrina sklandų ir teisingą darbo santykių nutraukimo procesą. Visada rekomenduojama atidžiai perskaityti savo darbo sutartį ir, jei kyla abejonių, konsultuotis su teisininku ar darbo teisės specialistu.
Išvada – prasymas iseiti is darbo
Darbo santykių nutraukimas yra reikšmingas žingsnis kiekvieno darbuotojo karjeroje. Tinkamai parengtas prašymas išeiti iš darbo turi įtakos sklandžiam perėjimui ir profesinių ryšių išsaugojimui. Šis procesas reikalauja atidaus planavimo, įstatymų išmanymo ir profesionalumo to imtis. Svarbu nepamiršti, kad darbuotojai turi teises ir pareigas, kurias būtina žinoti ir gerbti.
Galiausiai, prašymo išeiti iš darbo pateikimas yra ne tik formalumas, bet ir galimybė užbaigti darbo santykius pagarbiai ir profesionaliai. Tinkamai parengtas ir pateiktas prašymas padeda išlaikyti gerus santykius su buvusiu darbdaviu, kas gali būti naudinga ateities karjeros galimybėms. Todėl svarbu skirti laiko to apgalvoti ir tinkamai pasiruošti šiam svarbiam žingsniui profesiniame gyvenime.
prasymas iseiti is darbo atvers nauja lapa: Darbo pasiulymai motyvacinis laiskas pvz rasti nauja darba darbo birza